Ovocné krémy a marmelády · Sladké recepty

Mini Pavlova dortíčky s citronovým krémem

Tato nadýchaná a křupavá pochoutka údajně vznikla na počest baleríny Anny Pavlova, když se přijela podívat na Nový Zéland. Prý se ale našly i starší dochované recepty. Ať je to, jak chce, nic tomu neubírá na výsledku.

Setkáváme se s různými názvy jako bezé, maringue, laskonky, … Chuťově to připomíná právě laskonky a trochu makronky svým lepkavě vlhkým, sladkým vnitřkem.

Pokud vám zbývají bílky (třeba po udělání žloutkového limetkového krému :)), tento recept vás jich zbaví. Mini dortíky jsou skvělé. Dají se jíst samotné jako sušenka, namazané zvrchu, slepené na způsob makronek, nalámané na kousíčky do zmrzliny, apod.

Díky své křehké cukrovo-bílkové konzistenci ale mají tendenci křehnout a měknout. Pokud je chcete slepovat, doporučuji je tedy dělat v den, kdy je budete podávat.  S dlouhodobým skladováním samotných dortíků nemám moc zkušeností, ale v suché chladnější špajzce by mohly něco vydžet. Hodně také záleží, jak moc je vysušíte během pečení.

Následující ingredience vydají zhruba na 10 slepovaných dortíčků. Počítejte ale s tím, že budete asi potřebovat dva plechy. Nebo pečte na 2x. V tom případě si směs připravte raději vždy čerstvou, aby sníh nespadl, než se upeče první várka.

Poprvé mi to nedošlo, a tak jsem hotový sníh dala do ledničky (zatím mám hodně malou troubu). Kupodivu to přežil, cukr ho podržel, avšak bylo znát, že je trochu vláčnější.

Ingredience asi na 20-22 laskonek o průměru 7 cm:

  • 4 bílky,
  • moučkového cukru,
  • lžíce ledové vody,
  • špetka soli.

Postup:

Na pečící papír si nakreslete kolečka požadované velikosti pro snadnější tvarování a dejte předehřát troubu na 180-200 stupňů C. Trochu se nafouknou, nechte mezi kolečky tak 2 cm místo.

Dejte šlehat sníh se lžící vody a špetkou soli. Mně sníh krásně vychází z bílků z ledničky, takže používám vychlazená vajíčka. Šlehejte co nejpomaleji to půjde. Získáte tím malé bublinky, které sníh krásně nadýchají. Když sníh bude tuhnout, bude dělat dlouhé špičky na metle, přidávejte pomalu postupně moučkový cukr a vyšlehejte do tuhého sněhového krému.

Nyní přichází na řadu kreativita.

Směs lze obarvit. Pokud chcete celistvou barvu, přidejte barvivo (může to být i džem, trocha kakaa, balsamico) ještě v procesu šlehání. Chete-li mramorování, zamíchejte opatrně lžící. Mimochodem, kakao, balsamico, ale i kyselý džem pomohou tlumit sladkost sněhové směsi.

Image

Můžete tvarovat dortíky jednoduše lžící na rustikální způsob, nebo pomocí zdobícího sáčku udělat spoustu malých pravidelných špiček. Dělejte je asi 1-1,5 cm vysoké – uvnitř zůstanou krásně vlhké. Nezapomeňte, že pokud budete slepovat, dělejte špičky pouze na vrchní placku. Můžete si je ale udělat i placaté jako laskonky, jen tím příjdete o ty krásně křupavé okraje. Ale opravdu záleží jen a jen na vaší fantasii.

Šoupněte hotová kolečka do trouby. Tu ztlumte tak na 120 stupnů C a pečte hodinu. Pokud dortíky nebarvíte, měly by zůstat bílé s lehce nazlátlými křupavými okraji. Každá trouba je jiná a také pečení ve 2 řadách je zrádnější. Pro začátečníky doporučuji jeden plech, menší várku a prostě to zkusit. Troubu během pečení neotvírejte. Po skončení pečení nechte laskonky v teplé troubě ještě „dosušit“.

Image-1.png

Pavlova by měly být na povrchu křupavé a uvnitř vláčné. Pokud máte ale pocit, že jsou vláčné až moc, dejte je do trouby tak na 70 stupňů, dokud nebudou pevnější.

Dortíky poměrně rychle vychladnou na pokojovou teplotu, takže můžete brzy začít s přípravou náplně.

Doporučuji spíše méně sladké náplně, jelikož dort je v podstatě z cukru. Oblíbenou variantou je pařížský čokoládový krém, citronový/limetkový krém, ale klidně stačí i jen rybízová marmeláda.

Postup na jednoduchý citronový krém:

Ušlehejte šlehačku ke šlehání, opět nejpomaleji, co to jde. Do již hustší šlehačky přidejte lemon curd dle chuti (asi tak 3 lžíce na kelímek šlehačky). Pokud chcete, aby šlehačka něco vydržela, přidejte ztužovač šlehačky. Jestliže šleháte pomalu a poctivě, měla by vydržet dlouho, ale ne vždy je čas a podmínky. Osvědčilo se mi použít pouze půlku pytlíčku. Důležité je ho pořádně do směsi zašlehat ještě při dělání šlehačky, aby krém nevytvářel hrudky. Na vychladlé dortíky namažte vyšší vrstvu, asi jako na větrníky.

Jistojistě si tento recept zamilujete, ať už budete Pavlova dortíky podávat velké, nebo malé. Jakmile příjdete na nastavení trouby, bude to už hračka a dortíky se stanou součástí vaší sladké kuchyně.

Image-2

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s