Uncategorized

Domácí bylinkové máslo

Trochu se svezu na vlně, kdy všichni hořekujeme nad cenou másla. Rozhodla jsem se, že napíšu postup, jak dělám bylinkové domácí máslo již… již od doby, co se mi srazila první šlehačka 🙂 Přečtěte si jednoduchý postup a určitě nezapomeňte v závěru na pár tipů a rad.

Ingredience (asi na 100g másla)

  • 300 g šlehačka na šlehání (31%)
  • oblíbené bylinky (například čerstvá bazalka, rozmarýn, muškátový oříšek)
  • sůl, pepř
  • plátýnko

Postup

Studené šlehačky vlijte do mixéru (ještě lépe robota), přijdete špetku soli a pokud máte tu možnost, zavřete víkem. Šlehejte nejdříve pomaleji, zvyšujte stupeň. Až budete mít šlehačku ušlehanou, přidejte sůl, pepř, bylinky dle chuti. Nepřestávejte šlehat, dokaď se nezačne oddělovat syrovátka od již žlutého másla (v této fázi to začne hodně stříkat, proto doporučuji víko). Když to výjde dobře, máslo a syrovátka se oddělí prakticky samo a už není potřeba žádné další úpravy, jako na obrázku dole.

Pokud budete mít pocit, že máslo je stále příliš řídké, vyklopte celý obsah do plátýnka, které máte položený přes cedník (jen to pro vaše větší pohodlí). Máslo v plátýnku pomačkejte a syrovátku nechte prokapávat. Získáte tím syrovátku, už ale bude ochucená bylinkami. Poté máslo v plátýnku můžete propláchnout několikrát studenou vodou – pokud chcete ale zachovat srovátku, proplachujte máslo už stranou.

Já máslo už neproplachuji a syrovátku buď vypijeme samotnou, nebo se zužitkuje do omáček. Mějte na paměti, že takto udělané domácí máslo má jen velmi krátkou trvalnivost – několik dní, proto ho dělejte jen tolik, kolik zvládnete sníst. Jeho životnost můžete prodloužit skladováním v mrazáku jako klasické máslo.

Pokud nemáte čerstvé bylinky (typicky v zimě), můžete si připravit bylinkovou sůl. Smícháte sůl oblíbené hrubosti s čerstvými bylinkami a zamrazíte ji. Můžete tím máslo třeba jen pak posypat při podávání, nebo rovnou přidat do šlehání.

Výborné je i máslo, které se nedošlehává do konce, ale ponechává se v hrudkách, říká se mu virgine butter. Je ale těžké odhadnout ten správný moment 🙂

Co určitě nepořídíte v obchodě, je crème fraîche máslo. Crème fraîche je taková zajímavá mírně nakyslá pochoutka… Existuje liquide (něco jako naše smetana na šlehání) a épassie (něco mezi zakysanou smetanou a šlehačkou). U nás je to ale poměrně drahé. Dá se vyrobit velmi dobré v domácích podmínkách. O tom ale jindy. Pokud si chete kyselou chuť másla alespoň trochu přiblížit, přidejte do hotové šlehačky zakysanou smetanu.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s